Alüminyum doğrama Pencere UPVC'den daha mı iyi?

Alüminyum doğrama Pencere UPVC'den daha mı iyi?

Alüminyum doğrama pencere ve UPVC pencerelerin karşılaştırılmasında şu noktalar önemlidir:

Alüminyum doğrama pencereler daha dayanıklı ve daha stabildir. Alüminyum mukavemet değerleri UPVC’ye göre çok daha üstündür. Alüminyum pencereler yaklaşık 40 yıl ömürlüyken, UPVC pencereler 25 yıl ömürlüdür.

Alüminyum doğrama pencereler daha hafif ve daha incedir. Alüminyum profiller daha hassas ölçülerde üretilebilir ve geniş açıklıklara izin verir. Bu da daha fazla cam alanı ve daha az çerçeve alanı anlamına gelir.

Alüminyum pencereler daha renkli ve daha estetik olabilir. Alüminyum profiller farklı renk ve yüzey seçenekleri sunar. Alüminyum pencereler mimari projelerde daha çok tercih edilir.

UPVC pencereler daha ucuz ve daha yaygındır. UPVC profiller alüminyum profillere göre daha uygun fiyatlıdır. Üretim aşaması daha çok genele yayılmıştır. Küçük atölyelerde bile UPVC doğrama işleri yapılabilir.

UPVC pencereler daha iyi ısı yalıtımı sağlar. UPVC profiller sıkışabilen bir malzemedir ve ısı yalıtım plastikleri ile birlikte kullanılır. Alüminyum profiller ise ısıyı ileten bir malzemedir ve termal olarak bölünmüş profiller kullanılması gerekir.

UPVC pencereler daha kolay bakım gerektirir. UPVC profiller gözeneksiz olduğundan, bakteri barındırmaz ve temizliği kolaydır. Alüminyum profiller ise eloksal ile oksitlenmesi engellenmesi gerekir.

Alüminyum doğrama pencere ve UPVC arasında karşılaştırma bu şekildedir. Yukarda bahsedilen konulara istinaden tercih yapabilirsiniz.